Ana Sayfa » Genel » Fotoğrafçının Web sitesi

Fotoğrafçının Web sitesi

Ocak 6, 2013 1:50 pm Kategori: Genel 4 Yorumlar A+ / A-

Hayatın getirdiklerine akıl sır ermiyor.
Bazen ihtiyacın olduğunda yanı başında biri belirir. İçinden bir sesin ‘güven dediğini’ hissedersin. İçimdeki sesi dinledim. İyi ki de dinledim. Yollarımızın bir şekilde kesişmesi büyük şans oldu. Zaten dünya küçük, oradan buradan konuşurken ortak tanıdıklarımızı da bulduk.
Web siteleri konusunda donanımlı biri. Hatta onlara webmaster deniyormuş.

Web sitesi kurmak çok anladığım bir konu değil. Birçok terimin ne anlama geldiğini bile bilmem. Ancak benim yaptığım gibi bir işin sahibiyseniz, işinizin göz önünde ve en güzel şekilde sergileniyor olması gerekiyor. Arama motorları için yaptığınız iş ile ilgili bir takım düzenlemeler yapılmalıymış. Bunların birçoğunun ücretsiz araçlar ile yapıldığının ve işe yarayan yegâne kolaylıklar olduğunu öğrendim. Ücretsiz araçlar ile yapıldığının söylenebilmesi de insanın hoşuna gidiyor. Hem güven duyarak çalışıyorsun, hem de masrafların minimize oluyor. Şunu anladım ki, bir web sitesi deyip geçmemek lazım. Arama motorlarının da sevip sevmediği site yapıları varmış.
Diyorum ya o kadar anlamadığım bir konu ki tabii birazda işin içine bir takım hırslar girince, sizin yerinize bu işi yapan kişi yüzünden sıralamalara kesinlikle giremediğiniz de oluyor. Bunu geçmişte yaşamış olmaktan dolayı oldukça üzgünüm.

Ben ki bu işi 2007 yılından beri yapıyorum. ‘doğum fotoğrafçısı’ veya ‘doğum fotoğrafı’ diye yazdığınızda adım çıkmıyordu. Artık sıraya ben de dahil oldum 🙂 yavaş yavaş yükseliş başladı. Hatta hiç ummadığım arama terimlerini yazan kişilerin sitemi ziyaret etmesi ve fotoğraf albümlerimin satışına katkıda bulunması da cabası.
Yıllarca anlamadığım bir konuda ne kadar çok yanlış iş yapılmış ve sonunda Gökhan Tayşi sayesinde içime sinen bir web sitesine sahip oldum. Artık, kim-ne zaman-kaç defa-hangi sayfaları görüntülemiş, tüm bunları izleyebiliyorum.
Bunun için minnettarım. Daha öncede çalışma yaptırdığım oldu fakat kimse bana web sitende şu da olmalı veya şunu da ister misin, şu konuda fayda sağlar demedi.
Onun bana çok faydası oldu umarım benim de ona katkım olur.
Ayrıca, Youtube üzerinde bir video yayınınız var ve izlenme sayısını takip ediyorsunuz. Meğer videonun izlenme sayısı, başından sonuna kadar kesintisiz izlendiği zaman artıyormuş 🙂 düşünsenize, tamamını izlemeden çıkanların da hakkınızda fikir sahibi olduğunu… Bunları bilmek görsel sanatları teknoloji ile yürütmeye çabalayan biz fotoğrafçılar için çok güzel.
Son bir tavsiye daha, eğer siteniz için seo çalışması yapıyor ya da yaptırıyorsanız, sabır ve uzun vadeli çalışma takvimi gerektiğini unutmayın.
Web sitem konusunda kendimi daha rahat hissediyorum, cep telefonundan izlendiğinde farklı tasarımla görüntülenebiliyor olması da çok güzel, tekrar teşekkürler.

Fotoğrafçının Web sitesi Reviewed by on . Hayatın getirdiklerine akıl sır ermiyor. Bazen ihtiyacın olduğunda yanı başında biri belirir. İçinden bir sesin ‘güven dediğini’ hissedersin. İçimdeki sesi dinl Hayatın getirdiklerine akıl sır ermiyor. Bazen ihtiyacın olduğunda yanı başında biri belirir. İçinden bir sesin ‘güven dediğini’ hissedersin. İçimdeki sesi dinl Rating: 0

hakkında Sahverk

Şahver Koçulu Fotoğraf Atölyesinde doğum fotoğrafçılığı eğitimleri vererek, konusundaki deneyimlerini diğer meslektaşlarına aktarmaktadır. Fotoğrafçılık mesleğinin; Dijital Dünya’daki gelişmeleri yakından takip ederek daha da geliştiğine inanan bir anlayış ile teknolojiyi yakından takip etmekte ve Göz Kalemim adlı blog’unda fotoğrafçılık hakkındaki deneyimlerini güncel makaleler ile paylaşmaktadır.

Yorumlar (4)

 • nuray uysal lauer

  Şahver yeni sayfan hayırlı olsun çok daha iyi olmuş eskisine göre. Hırs yapıp etrafına zarar verenler de bir gün aradıklarını bulacaktır merak etme! Etme bulma dünyası!
  Yeni bebeğiniz (yeğenin) de hayırlı olsun allah analı babalı sağlıkla büyütmeyi nasip etsin.
  Sevgiler,
  Nuray

 • Didem Basmacı

  Şahver’cim, canım. Seninle sanki kırkyıldır tanışıyor gibiyiz. Halbuki kısa süre önce tanıştık ve güzel sohbetlerimiz oldu. Sayende bende Gökhan Bey ile tanıştım ve bu web sitesi yolunda bizde emin adımlarla gidiyoruz. Sıralamanın artışını mutlulukla takip ediyorum. Meslektaşın olarak yeni sitenle birlikte sana bol kazançlı harika bir yıl diliyorum. Görüşmek üzere…

 • Gökhan Tayşi

  Sevgili Şahver,
  Makalen daha önce söylediğim gibi Adwords reklamları kadar etkili oldu. Bir çok kişiyi bana ulaştırdı. Ben de sana teşekkür ederim.
  Bu arada Mac Dünyasının fotoğrafçılarına pek uygun olmayabilir ama PC ile işlerini yürüten arkadaşlara bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Ben altı yıldır Web Tasarım sektöründe olmakla beraber photoshop kullanmadım. Bunun en büyük etkisi fiyat/performans olmuştur. Adobe’ye karşı olumsuz bir düşüncem yok. Zaten diğer programlarını kullanıyorum.
  Hep daha pratik ve daha ekonomik bir yazılım arayışı içinde olan felsefe ile Xara’yı keşfetmiştim. Hem bütçeme uygun lisanslı bir yazılım olması hem de fazla yüksek işlemci hacmi gerektirmemesi tercih nedenim oldu.
  Altı yıl içinde bir çok kurumsal firmanın fotoğraflarını ve grafik tasarımlarını bu yazılım ile hazırlayıp web sitelerine eklediğimi belirtmek isterim.
  Senin sitenin fotoğrafları dahil.
  Wordpress ve Joomla gibi CMS web sitesi kullananlar için ideal bir çözüm. WordPress bölümlerinin birbirinden farklı ölçüler içeren alanları için kolaylıkla fotoğraf ve grafik tasarım aracı olarak kullanılabilir. Son ve gelişmiş özelliklerinden biri de RETOUCH işlemine büyük kolaylık sağlaması.

  Buradan inceleyebilirsiniz.
  magix.com/tr/photo-graphic-designer/detail/?phash=wTW7xIMywjMCAKoN
  Dil şeceneğine göre 7 ila 30 günlük deneme sürümleri içeriyor.
  Gökhan Tayşi

  • Vuslat Sena Akay

   Gökhan Bey, yine bizlere yeni bir pencere açtınız. Xara’ yı en kısa zamanda inceleyeceğim.

   sevgiler

Düşüncelerinizi Paylaşın

scroll to top