Ana Sayfa » Genel » Geç Gelen Lohusa Sendromu

Geç Gelen Lohusa Sendromu

Nisan 8, 2013 10:18 pm Kategori: Genel Yorum bırakın A+ / A-

Lohusa Nedir ?
Doğumdan hemen sonra başlayan ve hamile kadının her bakımdan normal durumuna geri dönebilmesi için geçen 6 – 8 haftalık döneme lohusalık, hamile bayana da lohusa denilir

Sabır nedir ?

Zor koşullar altında cesaret ve metanetini yitirmeme duygusudur. Sabırlı insan uzun süreli gecikmelere ve tahriklere rağmen moralini bozmadan yoluna devam eder veya beklemesini sürdürür.
(Wikipedi-Özgür Ansiklopedi)

Neden sabırdan bahsediyorum ? Hangi sabırdan bahsediyorum ? Şu hayat koşullarında kendimize en sık hatırlattığımız şey değil midir SABIR ?
Hele bir de çocuğunuz varsa sabrınızın sınırlarını keşfe çıkarsınız.

Denedim , gördüm 😀  
Şu sıralar etrafımdan sıkça aldığım bir feedback var. Onunla ilgili olarak sabrı konuşmak istedim.Daha doğrusu size bu konu ile ilgili söylemek istediklerim var.

Geç gelen lohusa sendromu:

Evet bence aile bütünlüğü için son derece derin ve önemli bir konu.
Öncelikle sizlere kendi yaşadıklarımdan örnek vermek istiyorum. İlk bebeğimiz doğduktan belli sonra bir zamandan sonra bunalmaya başladığımı hissettim.
Doğumdan sonraki en zor dönem ilk 3 ay . Bebeğin bir düzen oturtması ve sizin alışmanız için geçen süre.

İlk kızım Ekim doğumlu . Malum peşinden kış gelince eve kapanmak zorunda kaldık ve can sıkıntısı başladı.
Hemen iş arayışına geçtim. İlk gittiğim görüşmede hanım yöneticinin bana öğüdünü hiç unutmam: “Bebeğin çok küçük , Lütfen benim bakma imkanım olmadı ama sen bu güzel fırsatı yaşa” . Ne fırsatı benim ne derece bunaldığımı bir bilse.Çıldırma noktasına gelmiştim.
Bir kere birkaç ay öncesine kadar son derece sosyal bir insandınız ve birden ağladığında ne yaparım bilmem dediğiniz bir miniğiniz var.Bu sebeple heryere hareket öyle kolay değil.
Bu bunalmalarda başlarsınız en yakınınıza eşinize sarmaya.
Önce eve geliş gidiş saatlerine sonra iş yemeği varsa onlara.Sonra evdeki hal ve hareketlerine . Sararsınızda sararsınız.
Adamı bunaltırsınız. Aslında dışarıdan bakın ne yapacaklarını onlarda şaşırmıştır o dönemde ve bu yaptıklarınız size son derece normal ve hak gelir.

Nedir ?  9 ay karnında taşıyan vücudu deforme olan siz, doğum esnasında kesilen biçilen siz, doğum sonrası ağrısı sızısı hepsini çeken yine siz, emzirme sebebiyle size yapışan bir bebekle yaşayan ve uyku bile uyumayan siz, huyu,suyu oturacak diye kendini sersefil eden yine siz, hastalanır bakan siz. Hayatının elinden alındığını düşünen de siz.

Eşler bu arada nerede ?
İşinde gücünde. İş yemeğinde , seyahatinde , maçında , sporunda .
Peki onların hayatında ne değişti ?
Gece ağlayıp duran bebek yüzünden kaliteli bir uyku uyuyamamak, yanında heryeri süt kokmuş, gözlerinin altı kararmış bakımsız bir eş.
Eve geldiğinde sürekli yakınan ve bunaltan bir kadın.
Oysaki onların hayali bu değil. Onlar uslu bir bebek , formu hiç bozulmamış bir eş ve sosyal yaşama devam edebilmeyi ister. Nerdeeee 🙂

Tabii sizin de isteğiniz bu değildir. Bizim istediğimizse çok zor değil aslında .
Evet farkındayız çok dua ettim ama olmadı, süt işi bize verilmiş işte.Bizim isteğimiz eve güleryüzle gelen bir eş.Gelir gelmez yapabildiği kadar bebekle ilgilenmesi ( Hiç değilse rahat rahat bir tuvalet , duş ihtiyacını giderecek kadar )
Eş yakınmaya başladığında ” evet.haklısın çok yoruluyorsun ” diyebilmesidir.
Size yakın durabilmesidir.
Temas edebilmelidir.
Sosyallik istiyorsa yardım edebilmelidir.Destekleyip , yüreklendirebilmelidir.
Ağrısı olduğu zamanlarda eşine yardımcı olmalıdır.
Bebeği yatağından almak , koymak bile sezeryanlı bir anne için inanın çok zor.

Beylere söylüyorum bunları yapmak eşinizi şımartmaz.O eş tepenize çıkmaz asıl o eş sizi tepesine taşır. Size tapar 🙂
Sizin için biraz zor da olsa eğer evliliğinizi sürdürmek ve sarsmamak için söylediklerimi uygulayın pişman olmayacaksınız.

En önemlisi yalnız vakit geçirmeye çalışın bebekten uzak. Bu ilk başlarda imkansız görünse de küçücük zamanlardan bahsediyorum.Bir kahve içip gelmek kadar küçük zamanlar.
Bebek büyümeye başladıkça bu zamanları uzatmak elinizde.
Aile bütünlüğü şu dönemlerde sarsılmaya çok açık. Buna maruz kalmamak için bu önerileri deneyin derim. Zarar gelmez.
Ahh tabii bu yazıyı okuyunca  bu sadece beylere uyarı gibi gelebilir.Öyle değil.
İnanın hayatınız böyle olmayacak.İlk aylarınız bu şekilde daha zor olacak ama inanın herşey bebecik büyüdükçe güzelleşecek.Hayatınıza yeniden kavuşabileceksiniz.
Sadece huzurunuzu bozmayın.
Bunun için sabır gösterin. Kendinize ve eşinize .
Size sağlıklı bir doğum sonrası süreç dilerim.
Birbirinize destek olmayı unutmayın.Evlilik bu aşamada başlar 🙂
Sevgiyle kalın.

Şahver Koçulu

Geç Gelen Lohusa Sendromu Reviewed by on . Lohusa Nedir ? Doğumdan hemen sonra başlayan ve hamile kadının her bakımdan normal durumuna geri dönebilmesi için geçen 6 – 8 haftalık döneme lohusalık, hamile Lohusa Nedir ? Doğumdan hemen sonra başlayan ve hamile kadının her bakımdan normal durumuna geri dönebilmesi için geçen 6 – 8 haftalık döneme lohusalık, hamile Rating: 0

hakkında Sahverk

Şahver Koçulu Fotoğraf Atölyesinde doğum fotoğrafçılığı eğitimleri vererek, konusundaki deneyimlerini diğer meslektaşlarına aktarmaktadır. Fotoğrafçılık mesleğinin; Dijital Dünya’daki gelişmeleri yakından takip ederek daha da geliştiğine inanan bir anlayış ile teknolojiyi yakından takip etmekte ve Göz Kalemim adlı blog’unda fotoğrafçılık hakkındaki deneyimlerini güncel makaleler ile paylaşmaktadır.

Düşüncelerinizi Paylaşın

scroll to top